Výhody a nevýhody spojené s čištěním kanalizace tlakovou vodou

Cestou k bezchybnému chodu kanalizace je pravidelná údržba a čištění. Jedním ze způsobů, jak kanalizaci rychle a efektivně vyčistit, je použití tlakové vody. Čištění potrubí tlakovou vodou je podobně jako jiné metody spojené s řadou výhod, ale také s několika nevýhodami. Pojďme si je společně představit.

Jak probíhá tlakové čištění kanalizace?

Hned na úvod si pojďme přiblížit samotný proces čištění kanalizace tlakovou vodou. K tomuto postupu je nezbytná dostatečně velká nádrž na vodu. Při čištění se pomocí vysokotlakého čerpadla vytvoří potřebný silný tlak vody, který může dosahovat i několika stovek atmosfér. Silný tlak v kombinaci s hadicí s výměnnými tryskami, které jsou navržené pro různé typy znečištění a průměry potrubí, zajišťuje vysokou efektivitu čištění.

Jaké výhody přináší čištění potrubí tlakovou vodou?

Tlaková voda je obecně považovaná za jeden z nejúčinnějších způsobů čištění kanalizace. Proč tomu tak je?

Efektivita

Tlakové čištění je odpovědí na to, jak docílit zcela čistého potrubí. Účinně totiž odstraňuje nejrůznější blokády a nečistoty.

Flexibilita a univerzálnost

Jak už jsme nastínili výše, profesionální firmy disponují čisticími tryskami pro různé průměry kanalizačního potrubí, s výjimkou nejmenších průměrů (DN 50 mm a méně), a tryskami pro různé druhy znečištění, ať už se jedná o odstraňování tukových usazenin, čištění dešťových kanalizací nebo frézování kořenů. Tlakové čištění potrubí má tedy velmi široké spektrum použití.

Šetrnost k životnímu prostředí

Nespornou předností tlakového čištění je i šetrnost k životnímu prostředí. Umožňuje totiž vyčistit potrubí bez použití chemikálií, což navíc minimalizuje riziko poškození samotného potrubí. Některé firmy disponují vozy na čištění kanalizace, které jsou vybavené kontinuálním systémem recyklace vody – tedy odčerpávanou vodu ihned používají k tlakovému čištění kanalizace. Jeden takový vůz dokáže v průměru ušetřit až 7 milionů litrů vody za rok.

čištění domovních odpadů a kanalizace tlakovou vodou
Náš vůz na tlakové čištění kanalizací a sání kalů

Nevýhody čištění potrubí pomocí tlakové vody

Jak už jsme naznačili, i když je čištění potrubí pomocí tlakové vody spojené s množstvím výhod, má i své limity.

Riziko zatopení

Čištění tlakovou vodou bohužel není možné využít ve všech situacích. Konkrétně se jedná o místa, kde by mohlo dojít k zatopení prostoru. Příkladem jsou domácnosti s malými průměry potrubí nebo prostory, kde by mohla splašková voda způsobit škody.

Pro čištění odpadů v domácnostech jsou určeny jiné metody, např. strojní čištění odpadů pomocí motorového instalatérského pera nebo mechanické čištění odpadů (rozebrání sifonu apod.).

Nevhodnost pro malé průměry potrubí

Výše už jsme nakousli, že použití tlakovou vodou není vhodné pro čištění potrubí s průměrem DN 50 mm a menším.

Logistické výzvy

V případě většího objemu čištění může dojít ke komplikacím s dodávkou vody, pokud se nepoužije profesionální vozidlo s recyklační nástavbou.

čištění odpadu od dřezu
Tlaková voda není vhodná na čištění odpadů v domácnostech

Kdy je vhodné čištění kanalizace tlakovou vodou?

Nejlepším způsobem, jak předejít problémům s kanalizací, je prevence. Právě čištění odpadního potrubí pomocí tlakové vody je jedním z nejpoužívanějších preventivních opatření. Tlaková voda je však velmi nápomocná i v případě, že řešíte určitý problém. Jednat se může například o odstranění ucpávek v kanalizačním potrubí nebo vypláchnutí zbytků po frézování kořenů a betonu v kanalizaci apod.

Pozor na čištění potrubí tlakovou vodou svépomocí

Možná vám v souvislosti s tlakovou vodou vytanul na mysl vysokotlaký čistič neboli wapka, kterou má řada z nás doma, a napadlo vás, že kanalizaci vyčistíte sami. Je však třeba říci, že většina wapek pro domácí použití ani zdaleka nedosahuje takového tlaku jako profesionální vysokotlaká čerpadla využívaná specializovanými firmami.

Její použití na čištění ucpané kanalizace by se tedy pravděpodobně minulo účinkem, protože by nebyla dostatečně efektivní. Wapka může být účinná při tlakovém čištění ucpaného domácího odpadu, je ale třeba s ní zacházet velice opatrně, abyste domácnost nevytopili.

Závěrem

Čištění kanalizace tlakovou vodou se řadí k jedněm z nejlepších a nejúčinnějších způsobů, jak potrubí udržet čisté a funkční. Díky jeho výhodám v podobě vysoké účinnosti a šetrnosti k životnímu prostředí je ideální metodou k preventivnímu čištění kanalizace i řešení problémů s ucpanou kanalizací.

Pokud chcete mít jistotu efektivního a bezpečného čištění kanalizace, obraťte se na naši firmu Herčík a Kříž, která disponuje potřebným vybavením a zkušenostmi.

Další rady k nezaplacení

prevence ucpani odpadu v kuchyni, zbytky jidel tuky

Prevence ucpání odpadů v kuchyni

Začal vám odpad v kuchyni špatně odtékat, případně neodtéká vůbec, bublá a line se z něj nepříjemný zápach? S ucpaným odpadem v kuchyni čas od času bojuje takřka každá domácnost. Tomuto problému je však možné předcházet díky několika preventivním opatřením. O jaká opatření se jedná a co dělat, pokud se odpad přesto ucpe?

jak rychle řešit ucpání kanalizace a WC

Jak rychle a efektivně řešit havarijní ucpání kanalizace

Ucpal se vám odpad v kuchyni či koupelně nebo bojujete s přetékající toaletou? Jedná se o vůbec nejčastější problémy spojené s kanalizací. Naštěstí v řadě případů dokáží tyto nepříjemné situace vyřešit domácí metody čištění odpadu a kanalizace. A pokud nic nezabere? Profesionální firma problém zaručeně vyřeší.

Vývoz septiku i s vyčištěním!

Vývoz septiku i s vyčištěním!

Septik se pomalu plní a přichází čas objednat si auto na jeho vývoz? Zavolejte nám. Na odvoz fekálií jsme odborníci a vašemu septiku dopřejeme kompletní péči. Kromě vývozu ho na přání můžeme i vyčistit tlakovou vodou – bude jako nový.

ruční spirála na čištění domovních odpadů

Jak vyčistit ucpaný odpad svépomocí

V článku Vám popíšeme jak postupovat při špatně odtékajícím domovním odpadu nebo ucpané kanalizaci či WC. Také se dozvíte jak vyčistit ucpaný odpad svépomocí.