Prevence ucpání odpadů v kuchyni

Začal vám odpad v kuchyni špatně odtékat, případně neodtéká vůbec, bublá a line se z něj nepříjemný zápach? S ucpaným odpadem v kuchyni čas od času bojuje takřka každá domácnost. Tomuto problému je však možné předcházet díky několika preventivním opatřením. O jaká opatření se jedná a co dělat, pokud se odpad přesto ucpe?

Jaké jsou nejčastější příčiny ucpání odpadu v kuchyni?

Zatímco nejčastějším důvodem ucpaného odpadu ve sprše nebo ve vaně jsou nahromaděné vlasy a chlupy, kuchyňský odpad se nejčastěji ucpává kvůli zbytkům jídla, tukům nebo jiným nečistotám a usazeninám. Odpad se může ucpat také kvůli používanému mýdlu s deriváty živočišných tuků. Na vině mohou být i nahromaděné minerální usazeniny (vodní kámen), které hrozí v domácnostech s tvrdou vodou. V takových situacích doporučujeme obrátit se na odborníky zabývající se filtrací vody, jejím změkčováním a úpravnami tvrdé vody, jako je například firma BOLA. Ochotně vám pomohou s výběrem vhodné úpravny vody pro váš dům či byt.

Tipy odborníků na prevenci ucpání odpadu

Jak zabránit ucpání odpadu kuchyňského dřezu? Tím, že se zbavíte příčiny ucpávání. Myslete na to, že do kuchyňského odpadu nepatří zbytky jídla, které vám pomůže zachytit odtokové sítko. Do dřezu nevylévejte tuk ani oleje. Vychladlé oleje a tuky nalijte do plastové láhve a vyhoďte je do kontejneru na tuky.

Jednou týdně kuchyňský odpad prolijte konvicí horké vody, aby došlo k rozpuštění veškerého tuku a mastnoty, která se mohla v potrubí nahromadit. Ucpaný dřez můžete také pročistit jednoduchým domácím čističem odpadů z jedlé sody a octa.

Čištění odpadu pomocí biologických a enzymatických čisticích prostředků

Odpad můžete zkusit vyčistit výše uvedenou sodou a octem nebo také pomocí biologických a enzymatických čisticích prostředků, které jsou ekologickou alternativou chemických přípravků. Tyto čisticí přípravky obsahují nezávadné bakterie, jež dokáží v potrubí rozpustit usazené organické látky. Vždy je používejte podle pokynů výrobce, obvykle musejí působit déle než prostředky chemické, často i přes noc. 

Zásady bezpečného používání chemických čisticích prostředků

Další možností čištění ucpaného odpadu v kuchyni je použití chemických prostředků. Tyto prostředky většinou obsahují hydroxid sodný, který je při čištění velmi účinný a rychlý. Vzhledem k tomu, že hydroxid sodný reaguje velmi agresivně a při reakci bublá a prská, může při jeho používání dojít k poranění očí, pokožky i horních cest dýchacích. Vždy proto používejte gumové rukavice, oděv s dlouhými rukávy a ochranné brýle.

Kuchyňský odpad nejčastěji ucpávají zbytky jídel a tuky

kuchyňský odpad nejčastěji ucpávájí zbytky jídel a tuky

Jak zacházet s kuchyňským odpadem?

Zbytky jídel v žádném případě nepatří do dřezu. Odpad, který vzniká v kuchyni, nemusí končit ale ani v odpadkovém koši. Jaké jiné možnosti tedy máte?

Kompostování odpadu

Skvělým způsobem recyklace kuchyňského odpadu je jeho kompostování. Kompostovat můžete jak zbytky jídla a zeleniny, tak i kávovou sedlinu, vylouhované sáčky od čaje, zmačkaný papír nebo vaječné skořápky. Nejenže kompostováním pomáháte přírodě, ale můžete vytvořit také humus, který je nenahraditelným zdrojem živin pro rostliny.

Jak vyčistit ucpané odpady v koupelně a na toaletě?

Odpad se samozřejmě může ucpat nejen v kuchyni, ale také v umyvadle v koupelně nebo ve vaně či sprše. Častým problémem je i ucpaný záchod. V případě, že jsou příčinou ucpání sprchového odpadu vlasy, mnohdy stačí je vyndat. Opět však můžete použít chemické nebo biologické přípravky. V případě ucpaného záchodu je velmi praktickým pomocníkem gumový zvon nebo pružina na čištění odpadů, kterou používají i instalatéři.

Co dělat, pokud se kuchyňský odpad ucpe?

Pravidelnou údržbou a čištěním odpadu snížíte riziko jeho ucpání na minimum. Nedokázali jste přesto zabránit ucpání kuchyňského odpadu? Nevadí, existuje několik způsobů, jak odpad vyčistit. Výše už jsme zmínili čištění odpadů sodou a octem a také použití chemických a biologických přípravků. Co dalšího můžete vyzkoušet?

Stejně jako v případě ucpané toalety může pomoci gumový zvon a použití instalatérského pera či pružiny. Další možností je odmontování a vyčištění sifonu. Že nic nepomohlo? Pak je čas přizvat si na pomoc odborníky.

Co dělat, pokud se problémy opakují?

Máte totálně ucpaný odpad a nic na něj nepomáhá anebo s ucpaným odpadem, ať už v kuchyni nebo v koupelně, bojujete opakovaně? Příčina problému může být hlouběji v potrubí. Tedy v místech, na která domácí metody čištění nestačí. V tomto případě doporučujeme oslovit profesionální firmu vybavenou čisticími vozy s výkonnou technikou. Rádi vám s ucpaným a zapáchajícím odpadem i kanalizací pomůžeme.

Další rady k nezaplacení

jak rychle řešit ucpání kanalizace a WC

Jak rychle a efektivně řešit havarijní ucpání kanalizace

Ucpal se vám odpad v kuchyni či koupelně nebo bojujete s přetékající toaletou? Jedná se o vůbec nejčastější problémy spojené s kanalizací. Naštěstí v řadě případů dokáží tyto nepříjemné situace vyřešit domácí metody čištění odpadu a kanalizace. A pokud nic nezabere? Profesionální firma problém zaručeně vyřeší.

Vývoz septiku i s vyčištěním!

Vývoz septiku i s vyčištěním!

Septik se pomalu plní a přichází čas objednat si auto na jeho vývoz? Zavolejte nám. Na odvoz fekálií jsme odborníci a vašemu septiku dopřejeme kompletní péči. Kromě vývozu ho na přání můžeme i vyčistit tlakovou vodou – bude jako nový.

ruční spirála na čištění domovních odpadů

Jak vyčistit ucpaný odpad svépomocí

V článku Vám popíšeme jak postupovat při špatně odtékajícím domovním odpadu nebo ucpané kanalizaci či WC. Také se dozvíte jak vyčistit ucpaný odpad svépomocí.