Jak rychle a efektivně řešit havarijní ucpání kanalizace

Ucpal se vám odpad v kuchyni či koupelně nebo bojujete s přetékající toaletou? Jedná se o vůbec nejčastější problémy spojené s kanalizací. Naštěstí v řadě případů dokáží tyto nepříjemné situace vyřešit domácí metody čištění odpadu a kanalizace. A pokud nic nezabere? Profesionální firma problém zaručeně vyřeší.

Bezpečnostní opatření před zahájením práce

Ještě předtím, než se pustíte do čištění kanalizace, vybavte se potřebnými ochrannými pomůckami. Základem jsou gumové rukavice, které chrání kůži před agresivními chemikáliemi a nečistotami. Pokud plánujete odpady čistit chemickými čisticími prostředky, měli byste mít na paměti, že mohou být při kontaktu s kůží velmi agresivní a mohou způsobit podráždění nebo popáleniny. Při jejich používání byste tedy měli kůži chránit dlouhým rukávem z nepropustného materiálu.
 

Zapomínat byste neměli ani na ochranu očí a pořídit si ochranné brýle, které vás ochrání před stříkajícími chemikáliemi nebo nečistotami. Ochrana dýchacích cest může být také důležitá, zejména při používání silně dráždivých čisticích prostředků, proto zvažte použití respirátoru. Použití ochranných pomůcek minimalizuje riziko poranění nebo poškození zdraví a zajišťuje, že čištění proběhne bezpečně a efektivně. Dodržování těchto bezpečnostních opatření je klíčové pro prevenci nehod a zajištění bezpečného pracovního prostředí při čištění kanalizace.

Jak identifikovat problém s kanalizací?

Abyste mohli vyřešit problém s kanalizací, je třeba zjistit, co ho způsobilo. Kromě klasického ucpání odpadu vlasy nebo zbytky jídla se můžete potýkat například s prorostlými kořeny do kanalizace, rozsazeným či rozpadlým potrubím, spadlým předmětem do potrubí nebo třeba s vypadlým těsněním ve spoji.

Ucpaný záchod nebo odpad neodtéká a zapáchá, takže tento problém odhalíte poměrně snadno. Při podezření na to, že problém tkví hlouběji v kanalizaci, doporučujeme kontaktovat odborníky.

Výběr nástrojů a metod čištění odpadů

Existuje hned několik způsobů, jak vyčistit ucpaný odpad. Odpad je mnohdy možné vyčistit s pomocí věcí, které má takřka každý z nás doma, ať už se jedná o jedlou sodu, kuchyňskou sůl nebo prášek do pečiva s octem.

Ucpaný odpad a záchod můžete samozřejmě vyčistit také díky prostředkům, které jsou určeny právě k čištění odpadu. Možností máte více. Nejčastěji se používají chemické čističe, gumový zvon, případně spirálová pružina nebo vysokotlaký čistič, které při práci používají i profesionálové.

Odpady udržujte čisté

Odpady udržujte čisté

Mechanické odstranění ucpání odpadu

Odpad můžete zkusit vyčistit buďto mechanicky, nebo chemicky. Metod mechanického čištění je několik:

Čištění odpadu zvonem

Čištění odpadu gumovým zvonem je velmi jednoduché, stačí ucpat rukou přepad, přiložit zvon na odpad a pumpovat jím, aby se vytvořil podtlak. To, že byl tento postup úspěšný, zjistíte tak, že se začne tvořit vodní vír.

Rozebrání sifonu

Velmi často ucpané umyvadlo vyřeší rozebrání sifonu. Abyste měli kam zachytit vodu při rozšroubování sifonu, připravte si kýbl a hadr. Poté, co sifon rozeberete, odstraňte z něj veškeré nečistoty a našroubujte ho zpátky.

Čištění potrubí instalatérským perem

Může se stát, že čištění zvonem ani rozebrání odpadu nepomůže, protože jsou nečistoty hluboko v odpadních trubkách. V tomto případě vám problém pomůže vyřešit instalatérské pero na odpad. Tato metoda čištění odpadu ale vyžaduje pomocníka, který do potrubí zatlačí konec pružiny, vy budete točit ruční klikou jedním směrem a pomocník bude pružinu směřovat k ucpanému místu.

Chemické čištění odpadu

Kromě mechanického čištění odpadu můžete vyzkoušet i to chemické. Většinou se k čištění používají přípravky na bázi louhu neboli hydroxidu sodného, které účinkují velmi rychle. Při jejich používání se vždy řiďte pokyny výrobce a používejte ochranné pomůcky. Na trhu jsou kromě chemických přípravků k dostání také ekologické čističe odpadů, které sice musí působit déle, ale zato jsou šetrné.

Tlakové čištění odpadů 

Další možností je čištění potrubí, které probíhá za pomocí silného proudu vody. Vzhledem k tomu, že má tlaková voda velkou čisticí sílu, jedná se o velmi efektivní způsob čištění. Při čištění odpadů tlakovou vodou navíc existuje pouze minimální riziko poškození potrubí, takže na tuto metodu nemohou dopustit odborníci. Tlak, který je zapotřebí k čištění odpadu a kanalizace, je vytvořený vysokotlakým čerpadlem, které je nedílnou součástí výbavy profesionálních firem.

Kontrola a údržba potrubí

Pokud se chcete vyhnout krizovým situacím, například v podobě prasklého potrubí, které může napáchat velké škody, doporučujeme kanalizaci pravidelně čistit a nechat si ji čas od času zkontrolovat profesionální firmou, která provede revizi kanalizace kamerou. Preventivní čištění odpadu v podobě prolití horkou vodou nebo vyčištění chemickými či ekologickými prostředky by mělo probíhat alespoň jednou měsíčně.

Kdy je načase volat odborníka?

Někdy není možné problémy s kanalizací vyřešit svépomocí prostřednictvím běžných metod. Na vině totiž může být například prasklé kanalizační potrubí, které vyžaduje zásah odborníků. Pokud tedy domácí metody nezabírají nebo problémy s kanalizací řešíte opakovaně, rozhodně se vyplatí přizvat na pomoc profesionály s kvalitním vybavením.

Na koho se obrátit? Naše firma Herčík a Kříž vyřeší každý rok přes 6 000 problémů s odpady a kanalizačním potrubím. Díky výkonné technice a bohatým zkušenostem zvládneme zprovoznit vaši kanalizaci rychleji a levněji.

Prevence ucpání kanalizace

K preventivním opatřením ucpané kanalizace patří kontrola potrubí a také údržba, která spočívá v pravidelném čištění odpadů, ať už horkou vodou nebo čisticími prostředky.

Základní pravidlo prevence zní: Odpad není odpadkovým košem. Do toalety ani do umyvadel byste tedy neměli házet věci, které tam nepatří. Jedná se například o oleje a tuky, zbytky jídla, vatové tampony , vlhčené ubrousky apod. Pokud budete dodržovat preventivní opatření, minimalizujete riziko ucpání odpadu či havárie na minimum.

Další rady k nezaplacení

rozbitý gajgr

Jak předcházet ucpání dešťové kanalizace

V článku vám popíšeme co dělat, případně co nedělat, abyste předešli ucpání vaší dešťové kanalizace. Dodržíte-li naše rady, nebudete naše služby dlouho potřebovat :-)

ruční spirála na čištění domovních odpadů

Jak vyčistit ucpaný odpad svépomocí

V článku Vám popíšeme jak postupovat při špatně odtékajícím domovním odpadu nebo ucpané kanalizaci či WC. Také se dozvíte jak vyčistit ucpaný odpad svépomocí.

Ucpaná kanalizace

Nejčastější závady na kanalizaci a možné způsoby opravy

Článek o nejčastějších závadách na kanalizaci s popisem možností jejich oprav.

Se správnou technikou je čištění kanalizace hračka

Se správnou technikou je čištění kanalizace hračka

Ucpané potrubí ve stoupačkách nebo domovní odpad? Neodtékající městská kanalizace? Pro profesionály s dobrou výbavou je tohle hračka. Čištění kanalizací a odpadů je špinavá práce, na kterou však nemusíte být sami. Moderní technika pomůže dosáhnout lepšího výsledku za kratší čas. A když se bavíme o neodtékajícím odpadu či kanalizaci, o čas jde především.