Průvodce jarní údržbou a čištěním kanalizace

Věděli jste, že se na jaře v souvislosti se zvyšující se teplotou mění některé potřeby údržby kanalizace? Měsíce duben a květen jsou tak ideálním časem, kdy se kanalizaci více věnovat a zkontrolovat, že je všechno v pořádku. Právě prevence je totiž nejlepším způsobem, jak předcházet závažnějším problémům, které často vedou k finančně nákladným opravám.

Proč je květen klíčový pro údržbu kanalizace?

K hlavním důvodům, proč údržbě kanalizace věnovat zvýšenou péči právě na jaře, patří změna počasí, tající sníh, zvýšené množství srážek a aktivita kořenů stromů.

Po zimě je dobré provést kontrolu a údržbu systémů, aby byly připraveny na vyšší srážky, které může přinést jarní počasí. Na jaře navíc díky vyšším teplotám všechno kvete a pochopitelně se může zvýšit i aktivita kořenů stromů, které mohou začít hledat vlhkost v kanalizaci. To může vést k prorůstání kořenů do kanalizace.

Jarní aktivita stromů může vést k prorůstání kořenů do kanalizace

Jarní aktivita stromů může vést k prorůstání kořenů do kanalizace

Výše už jsme si objasnili, proč na jaře nepodcenit údržbu kanalizace, pojďme se nyní společně podívat na to, jak by měla jarní údržba vypadat.

Kontrola a čištění kanalizace

Nejsnadnějším a nejrychlejším způsobem, jak zkontrolovat stav potrubí po zimě, je kamerová prohlídka, která odhalí případné problémy. Ideální je, aby kamerovou prohlídku kanalizace provedla zkušená specializovaná firma, která je také schopná kanalizaci vyčistit a opravit případné závady.

Profesionální firmy používají k čištění kanalizace a také k čištění ucpaného domovního odpadu tlakovou vodu nebo motorové pero.

Prevence poškození kanalizace kořeny

Jak už jsme zmínili, jedním z častých problémů jsou prorostlé kořeny do kanalizace. Pokud kořeny prorostou kanalizací, o kořeny se začnou zachytávat nečistoty a potrubí se časem ucpe. Jak prorůstání kořenů předejít?

Základem jsou kvalitní materiály kanalizace, kterými kořeny neproniknou. Zaměřit byste se měli také na opatrnou výsadbu stromů v blízkosti kanalizace a kanalizaci pravidelně monitorovat. Pokud přeci jen k prorůstání kořenů dojde, je potřeba kořeny z kanalizace vyfrézovat.

Příprava na větší množství srážek

Posledním krokem jarní údržby by měla být příprava kanalizace na vysoký srážkový úhrn. Silné deště a naplnění kanalizace dešťovou vodou může vést až k vystoupení vody z kanalizačního řadu a následnému vytopení domu.

Aby se to nestalo, je třeba zajistit, aby byla kanalizace vyčištěná a bez překážek, které by mohly vést k rychlému ucpání. Prevencí je také správné zacházení s dešťovou vodou, například v podobě nádrží na dešťovku.

Na jaře musí kanalizace čelit většímu náporu srážek
Na jaře musí kanalizace čelit většímu náporu srážek

Praktické rady pro údržbu kanalizace

Problémy s kanalizací mohou být jak banální a snadno řešitelné, tak i velice závažné. Připravili jsme si pro vás tedy tipy na to, jak se vážným problémům s kanalizací vyhnout obloukem.

Pravidelná kontrola

Podle odborníků by měla kanalizace procházet pravidelnou revizí. Ideální je, aby odborná firma kanalizaci zkontrolovala alespoň jednou za dva roky. Kanalizaci a odpady byste měli také pravidelně čistit.

Domácí údržba

Kanalizační potrubí se může poměrně jednoduše ucpat. Pokud se hned nechcete obrátit na profesionální firmu, která si s problémem poradí, můžete vyzkoušet čištění kanalizace svépomocí. Možností je hned několik.

Na čištění můžete použít wapku nebo hadici s vysokým tlakem vody, případně vysavač na vodu. Efektivní je i použití pružiny na čištění odpadů a chemických či ekologických prostředků.

Kdy zavolat profesionály?

Zatímco v některých případech mohou být domácí metody čištění kanalizace dostačující, v jiných nejsou. Pokud například pociťujete zápach v domácnosti nebo neustále řešíte ucpané odpady nebo ucpanou toaletu, případně nedokážete příčinu ucpání odstranit svépomocí, je namístě přivolat na pomoc profesionály.

Bezproblémový chod kanalizace? Klíčem je prevence

Pokud chcete předejít větším problémům s kanalizací v budoucnu, rozhodně nepodceňujte prevenci a pravidelné čištění odpadních trubek. O kanalizaci byste se měli starat nejen na jaře, ale po celý rok. Pravidelná kontrola stavu kanalizace – nejlépe z rukou profesionálů, je cestou, jak udržet kanalizaci čistou.

Preventivní kontroly vám také umožní včas odhalit případné problémy a vyřešit je v době, kdy ještě oprava není tak nákladná. Proto s údržbou neváhejte a obraťte se na nás ještě dnes.

Další rady k nezaplacení

prevence ucpani odpadu v kuchyni, zbytky jidel tuky

Prevence ucpání odpadů v kuchyni

Začal vám odpad v kuchyni špatně odtékat, případně neodtéká vůbec, bublá a line se z něj nepříjemný zápach? S ucpaným odpadem v kuchyni čas od času bojuje takřka každá domácnost. Tomuto problému je však možné předcházet díky několika preventivním opatřením. O jaká opatření se jedná a co dělat, pokud se odpad přesto ucpe?

jak rychle řešit ucpání kanalizace a WC

Jak rychle a efektivně řešit havarijní ucpání kanalizace

Ucpal se vám odpad v kuchyni či koupelně nebo bojujete s přetékající toaletou? Jedná se o vůbec nejčastější problémy spojené s kanalizací. Naštěstí v řadě případů dokáží tyto nepříjemné situace vyřešit domácí metody čištění odpadu a kanalizace. A pokud nic nezabere? Profesionální firma problém zaručeně vyřeší.

ruční spirála na čištění domovních odpadů

Jak vyčistit ucpaný odpad svépomocí

V článku Vám popíšeme jak postupovat při špatně odtékajícím domovním odpadu nebo ucpané kanalizaci či WC. Také se dozvíte jak vyčistit ucpaný odpad svépomocí.

Ucpaná kanalizace

Nejčastější závady na kanalizaci a možné způsoby opravy

Článek o nejčastějších závadách na kanalizaci s popisem možností jejich oprav.