Jak správně udržovat drenážní systémy a předcházet záplavám

Drenážní systémy jsou určeny k odvádění vody z místa, ze kterého je potřeba přebytečnou vodu odvést na místo, kde se voda vsákne nebo svede. Tyto systémy, ke kterým patří i dešťová kanalizace, tak slouží k efektivnímu odvodnění pozemku. Aby však mohly plnit svou funkci, je třeba o ně správně pečovat. Jak?

Jak by měla vypadat základní údržba dešťové kanalizace?

Pokud bychom se zaměřili na dešťovou kanalizaci, jejímu ucpání můžete předcházet tím, že do ní nebudete vyhazovat nic, co do ní nepatří (dlažební kostky, PET láhve apod.). Zaměřit byste se měli i na její pravidelnou kontrolu.

Dešťová kanalizace se skládá z dvorní a uliční vpusti, horské vpusti a lapačů střešních nečistot známých jako gajgry. Zkontrolovat byste měli, jestli nejsou koše gajgrů zanesené a jestli není třeba je vysypat. Zanesený může být i kalový prostor dvorní vpusti, je proto důležité i ten pravidelně kontrolovat.

Jak často čistit dešťovou kanalizaci?

Ucpání dešťové kanalizace může vést k velkým škodám, proto byste ji podle odborníků měli kontrolovat a čistit alespoň dvakrát ročně. Ideálním časem pro kontrolu je období před zimou, kdy mohou být koše gajgrů plné napadaného listí, a také na konci jara, aby byl kanalizační systém připravený na přívalové deště. Pokud při pravidelných kontrolách zjistíte, že jsou koše plné, zkraťte intervaly mezi kontrolami.

Drenážní systémy pomáhají předcházet záplavám a odvodnit pozemek

Tou nejlepší prevencí proti hromadění vody na pozemku a v blízkosti domu je jednak zmíněná dešťová kanalizace a jednak drenáž kolem domu, drenáž základů nebo drenáž pozemku. Je ale třeba říci, že drenáž není potřebná všude. S rozhodnutím, zda do drenáže investovat, vám pomůže hydrogeologický průzkum.

Základem drenáže jsou drenážní trubky a kontrolní šachty sloužící k údržbě drenáže, která může být zanesena kamínky, trávou nebo jinými nežádoucími částicemi. Aby byla drenáž domu před blížícími se záplavami či povodněmi funkční, je namístě trubky propláchnout tlakem vody. Hromadění vody na pozemku můžete zamezit také instalací okapových žlabů a srážkových jímek.

Profesionální revize drenážních systémů

Na jaře a v létě, kdy je riziko záplav vysoké, se rozhodně vyplatí využít profesionální revizi a případnou údržbu drenážních systémů, díky které získáte jistotu, že jste nic nepodcenili. Profesionální firmy provádějí revize kanalizace a drenážních systémů prostřednictvím kamerových systémů, které dokáží odhalit případné problémy ještě před tím, než napáchají větší škody.

Přirozené metody odvodňování pozemku

Kromě technických řešení je možné odvodnění pozemku zajistit také několika přirozenými metodami, jako jsou odvodňovací příkopy, které vodě umožňují odtékat, zatravňování pozemku nebo výběr vhodných rostlin, jež mají schopnost absorbovat vodu z půdy.

utopený vůz při záplavách
Majetek si musíte pojistit včas, pojistka totiž neplatí ihned.

Nepodceňte pojištění nemovitosti proti povodním a záplavám

Účinnou ochranu majetku před záplavami a povodněmi představuje také pojištění nemovitosti, které pokrývá rizika záplav a povodní. Největší povodně v Česku prokázaly, že škody způsobené záplavami mohou být opravdu ničivé. Například povodně v roce 2002 způsobily celkovou škodu ve výši 73 miliard korun.

Pokud si budete sjednávat pojištění nemovitosti, je třeba myslet na to, že povodně a záplavy nepatří k rizikům, která jsou automaticky pojišťovaná a je třeba si je připojistit. Tato rizika bohužel není možné připojistit na poslední chvíli, tedy v době, kdy už je hlášeno riziko povodní. Pojišťovny mají totiž v podmínkách uvedené, že v případě záplav a povodní začíná pojištění platit až určitý počet dní od sjednání pojištění.

Součástí pojistných podmínek jsou i výluky z pojištění nemovitosti. Například některé pojišťovny v podmínkách uvádějí, že neproplatí škody vzniklé nesprávným technologickým postupem stavebních prací, jejich vadným provedením nebo jejich prováděním za nevhodných klimatických podmínek. Pojištění vám tedy nebude platit, pokud váš drenážní systém nebude funkční. Je také třeba myslet na to, že ne všechny nemovitosti je možné proti záplavám a povodním pojistit. Existují čtyři povodňové zóny a pojišťovny vás zpravidla nepojistí, pokud se vaše nemovitost nachází v zóně 4 s vysokým rizikem povodní.

Co znamená 10, 50 a 100letá voda?

V souvislosti s rizikem povodní se můžete setkat s pojmy 10, 50 nebo 100letá voda. Co si pod nimi představit? Těmito pojmy hydrologové označují jev, ke kterému dojde s určitou pravděpodobností. Stoletá voda tedy znamená, že se jedná o povodeň, která má 1% (1:100) pravděpodobnost, že se v daném roce objeví. Oproti tomu pojem 10letá voda poukazuje na povodeň s 10% (1:10) pravděpodobností, že k ní v daném roce dojde.

Dopady největších povodní v ČR

Ničivé povodně, které způsobily obrovské škody na majetku a vedly také bohužel k úmrtí lidí, už Česko zažilo v posledních dekádách několikrát. Největší povodně v ČR jsou spojené s těmito roky:

  • Rok 1997: V červenci roku 1997 voda zaplavila neuvěřitelných 536 měst a poničila přes 29 tisíc obydlí, celková škoda dosáhla 62 miliard korun a o život přišlo 50 lidí.
  • Rok 2002: V srpnu roku 2002 si povodně, které postihly deset krajů, vyžádaly 19 lidských životů, celkové škody se vyšplhaly na 73 miliard korun, více než třetina těchto škod se týkala hlavního města.
  • Rok 2013: V červnu 2013 velké povodně zasáhly sedm krajů, o život během nich přišlo 15 lidí a škody na majetku dosáhly 15,3 miliard korun.
  • Rok 2024: Ani v roce 2024 se bohužel Česku povodně nevyhnuly. Povodně, které začaly 13. září 2024, zasáhly většinu území Česka a také všechny sousední země.

Závěrem

Drenáže kolem domu pomáhají předcházet hromadění vody na pozemku. Abyste se na ně mohli spolehnout i před příchodem silných dešťů, nepodceňte jejich pravidelnou kontrolu a údržbu. Ideální je revizi drenážních systémů čas od času svěřit do rukou profesionální firmě, která se zabývá čištěním kanalizace. Pokud máte nemovitost pojištěnou, ujistěte se, že pojistka zahrnuje riziko povodní a záplav a že nemovitost není podpojištěná.

Další rady k nezaplacení

prevence ucpani odpadu v kuchyni, zbytky jidel tuky

Prevence ucpání odpadů v kuchyni

Začal vám odpad v kuchyni špatně odtékat, případně neodtéká vůbec, bublá a line se z něj nepříjemný zápach? S ucpaným odpadem v kuchyni čas od času bojuje takřka každá domácnost. Tomuto problému je však možné předcházet díky několika preventivním opatřením. O jaká opatření se jedná a co dělat, pokud se odpad přesto ucpe?

jak rychle řešit ucpání kanalizace a WC

Jak rychle a efektivně řešit havarijní ucpání kanalizace

Ucpal se vám odpad v kuchyni či koupelně nebo bojujete s přetékající toaletou? Jedná se o vůbec nejčastější problémy spojené s kanalizací. Naštěstí v řadě případů dokáží tyto nepříjemné situace vyřešit domácí metody čištění odpadu a kanalizace. A pokud nic nezabere? Profesionální firma problém zaručeně vyřeší.

ruční spirála na čištění domovních odpadů

Jak vyčistit ucpaný odpad svépomocí

V článku Vám popíšeme jak postupovat při špatně odtékajícím domovním odpadu nebo ucpané kanalizaci či WC. Také se dozvíte jak vyčistit ucpaný odpad svépomocí.

Ucpaná kanalizace

Nejčastější závady na kanalizaci a možné způsoby opravy

Článek o nejčastějších závadách na kanalizaci s popisem možností jejich oprav.