Historie odpadového hospodářství: jak kanalizace měnily svět
Pravěk: První studny a primitivní toalety
Z doby neolitu, který se datuje do doby zhruba 8000 až 5000 let před naším letopočtem, neexistují žádné důkazy o existenci kanalizace a řešení odpadních vod. V této době však lidé budovali první studny na vodu.
První záchody se datují do období okolo roku 3 000 před naším letopočtem. Z tohoto období pochází nález malé místnosti v osadě ve Skotsku, která s největší pravděpodobností sloužila jako primitivní toaleta.
Starověk: Vývoj raných kanalizačních systémů
Problémy s distribucí vody, hygienou i biologickým odpadem vedly starověké civilizace k zavádění prvních kanalizačních systémů:
- Starověká Mezopotámie: Starověká Mezopotámie už okolo roku 4000 př. n. l využívala hliněné kanalizační potrubí určené k zachycování dešťové vody a k odstraňování odpadních vod. Světu představila také první latríny z cihel.
- Starověká Persie: V předhistorickém Íránu v době okolo roku 3000 př. n. l. byly postavené první systémy používané pro sanitaci. K zásobování vodou a k chlazení v Persii sloužily takzvané Qanaty, tedy podzemní kanály.
- Starověký Egypt: V pyramidě Sahure z roku 2400 př. n. l. a v přilehlém chrámovém komplexu archeologové objevili měděné odvodňovací trubky.
- Starověká Asie: Celá řada důkazů spojených s řešením čištění odpadních vod pochází od civilizace údolí Indus ve východní Asii. Zde byla většina domů vybavená vlastní toaletou a splašky byly odváděné podzemními kanalizačními kanály. Existoval zde i velmi efektivní vodohospodářský systém.
- Starověké Řecko a Řím: Starověká řecká civilizace byla vůbec první, která k sanitárním účelům využívala podzemní hliněné trubky. Jeden z nejstarších kanalizačních systémů světa známý jako Cloaca Maxima byl postavený ve starověkém Římě. Tento systém odváděl splašky do řeky Tibera a nad ním byly vybudované veřejné toalety.
Středověk a renesance: Úpadek a obnova hygienických standardů
V období středověku se hygienické standardy zásadně lišily v závislosti na čase a na místě. Ve středověku v Evropě došlo ke zhoršení hygienických podmínek ve městech a k hromadění odpadu, které následně vedlo k mnoha morovým epidemiím. Římské pokroky v hygieně byly bohužel zapomenuty. Objevila se sice lokální řešení kanalizace, ale ta se týkala jen určitých měst a hradů. Některá evropská města využívala malé přírodní vodní cesty k vypouštění odpadních vod, které později přebudovala ve stoky.
Ke zvýšení zájmu o hygienická řešení došlo až v době renesance, která položila základy moderní kanalizace a odpadového hospodářství. Na konci 16. století představil Sir John Harington svůj vynález – splachovací toaletu.
Průmyslová revoluce: Moderní kanalizační systémy a odpadové hospodářství
K vybudování moderních kanalizačních systémů v rámci Evropy vedlo v roce 1858 šíření tyfu a cholery v Londýně. Tato situace vedla politiky k rozhodnutí, že se dvoumilionové město neobejde bez kanalizační sítě. Díky vytvoření infrastruktury o délce 1 800 km došlo k rychlému vymizení epidemií. Tento úspěch vedl k tomu, že ke konci druhé poloviny 19. století začaly budovat funkční kanalizační sítě i další evropské metropole.
Průmyslová revoluce vedla také k pokroku v oblasti nakládání s odpadními vodami. Systém biologického čištění odpadních vod, který se využívá dodnes, objevili již v roce 1914 Arden a William Lockettovi.
20. století: Inovace v oblasti odpadového hospodářství
- století je nerozlučně spojené s pokrokem v oblasti odpadového hospodářství. Moderní kanalizační sítě a čistírny odpadních vod se budují v celé Evropě i v dalších částech světa. Vznikají první zákony a regulace.
Stručná historie hygieny a kanalizace v Čechách
Pokud bychom se blíže podívali na první zmínky o kanalizaci na českém území, zjistili bychom, že se datují již do doby raného středověku. V této době se na hradech objevovaly suché záchody.
O pražskou kanalizaci a zároveň o významný rozvoj pražské infrastruktury se zasloužil hrabě Karel Chotek na přelomu 18. a 19. století. Tato kanalizační síť byla dlouhá 44 km a veškerý odpad z ní končil ve Vltavě. V roce 1906 byla v Praze-Bubenči vybudovaná moderní kanalizace s čistírnou odpadních vod, která sloužila až do 60. let, dnes je v ní muzeum.
Jak je to s kanalizací dnes? Do hry vstupují moderní technologie
Pokrok v oblasti vodáren a kanalizací, ale také čištění a údržby kanalizace přetrvává dodnes. Podle zprávy NKÚ z roku 2023 je ke kanalizaci připojeno 87 % české populace. Výstavba nových vodovodních a kanalizačních sítí a přípojek je v Česku jednou z priorit, do konce roku 2025 by mělo více než 1 300 projektů na rozšíření vodohospodářské infrastruktury obdržet dotace ve výši 30,1 miliard korun.
K současným trendům v odpadovém hospodářství patří ekologické postupy, jako je recyklace nebo energetické využití odpadu. K údržbě a čištění ucpané kanalizace se využívají recyklační vozy, robotické frézy či dálkově ovládané kamerové systémy.
Doporučená literatura a zdroje:
Historie kanalizací, Dagmar Broncová-Klicperová, kolektiv autorů, 2002, Milpo media
- http://odpadovy-hospodar.cz/novinky/odpadove-hospodarstvi-historie
- https://www.pvs.cz/historie/historie-kanalizace/
- https://www.sciencemuseum.org.uk/objects-and-stories/everyday-wonders/flushed-away-sewers-through-history
- https://www.wearewater.org/en/insights/sewage-the-trace-of-our-history/
- https://www.expresswastewater.com.au/sewage-systems/information/history-of-sewage-treatment
- https://lithub.com/waste-not-a-brief-history-of-the-urban-sewer-system/
Další rady k nezaplacení
Prevence ucpání odpadů v kuchyni
Začal vám odpad v kuchyni špatně odtékat, případně neodtéká vůbec, bublá a line se z něj nepříjemný zápach? S ucpaným odpadem v kuchyni čas od času bojuje takřka každá domácnost. Tomuto problému je však možné předcházet díky několika preventivním opatřením. O jaká opatření se jedná a co dělat, pokud se odpad přesto ucpe?
Jak rychle a efektivně řešit havarijní ucpání kanalizace
Ucpal se vám odpad v kuchyni či koupelně nebo bojujete s přetékající toaletou? Jedná se o vůbec nejčastější problémy spojené s kanalizací. Naštěstí v řadě případů dokáží tyto nepříjemné situace vyřešit domácí metody čištění odpadu a kanalizace. A pokud nic nezabere? Profesionální firma problém zaručeně vyřeší.
Jak vyčistit ucpaný odpad svépomocí
V článku Vám popíšeme jak postupovat při špatně odtékajícím domovním odpadu nebo ucpané kanalizaci či WC. Také se dozvíte jak vyčistit ucpaný odpad svépomocí.
Nejčastější závady na kanalizaci a možné způsoby opravy
Článek o nejčastějších závadách na kanalizaci s popisem možností jejich oprav.