Ekologické čištění odpadů - šetrné metody bez použití agresivních chemikálií

Když se řekne ucpaný odpad, řadě z nás jako první vytane na mysl takzvaný krtek, tedy chemický čistič odpadu, který používá nespočet českých domácností. Pokud se však chcete vyhnout agresivním přípravkům a podat pomocnou ruku přírodě, zvolte ekologické metody čištění odpadu. Pojďme se na ně podívat.

Jak vyčistit ucpaný odpad svépomocí

Ekologické metody čištění odpadu jsou spojené s celou řadou benefitů jak pro samotnou domácnost, tak i pro přírodu. Při použití ekologických přípravků a šetrných postupů se nemusíte obávat toho, že by došlo k poškození kanalizace. Ekologické přípravky navíc eliminují riziko nežádoucích chemických reakcí, které by mohly vést ke zranění a poleptání kůže.

Existuje hned několik způsobů, jak můžete i vy ekologicky vyčistit odpad nebo ucpaný záchod. Jak na ucpaný odpad svépomocí?

Gumový zvon

Gumový zvon byl dříve nedílnou součástí většiny domácností. Není také divu, jde o velmi účinnou metodu mechanického čištění odpadů a snadno se používá. Zvon stačí přiložit na otvor výpusti a pumpovat tak dlouho, dokud nevznikne podtlak, který uvolní usazené nečistoty.

Rozebrání sifonu

V případě, že se vám ucpe dřez nebo umyvadlo v koupelně, často pomáhá rozebrání sifonu. Před tím, než se do rozebrání sifonu pustíte, připravte si gumové rukavice a nádobu na odtékající vodu. Ze sifonu ručně vyjměte nečistoty. Rovnou zkontrolujte těsnění, a pokud už neslouží tak, jak má, vyměňte ho.

čištění odpadu ucpané umyvadlo

Pokud máte ucpané umyvadlo, zkuste rozebrat a vyčistit sifon

Instalatérské pero

V případě, že jsou nečistoty hluboko v potrubí, můžete si přizvat na pomoc instalatérské neboli protahovací pero. K jeho použití je nutná spolupráce dvou lidí. Jeden opatrně vkládá pero do odpadní trubky a druhý otáčí pružinou proti směru hodinových ručiček.

Horká voda

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak si s ucpaným odpadem poradit, je prolití odpadu několika litry horké vody. Horká voda dokáže rozpustit mastnoty a oleje, které jsou častou příčinou ucpání. Horkou vodu je dobré používat nejen ve chvíli, kdy už je odpad ucpaný, ale také jako prevenci.

Čištění odpadu sodou a octem

Přírodním a bezpečným řešením problémů s ucpaným odpadem je použití směsi sody a octa. Soda dokáže rozpustit nečistoty a mastnotu a ocet způsobí chemickou reakci, která uvolní zbytky nečistot. Stačí smíchat půl šálku jedlé sody a půl šálku octa a směs nalít do odpadu. Nechejte směs působit zhruba 15 minut a poté odpad prolijte horkou vodou.

Kyselina citronová

Kyselina citronová je populárním přírodním odmašťovačem, který je účinný jak při odstraňování vodního kamene, tak i dalších usazenin.

Ekologické čisticí prostředky z obchodu

Na trhu jsou kromě chemických přípravků dostupné i ekologické čističe odpadů, které jsou speciálně určeny pro bezpečné použití v odpadním potrubí. Tyto přípravky obsahují neškodné enzymy a bakterie, které rozkládají organický odpad.

ekologické čištění odpadu, přípravek si připravíte sami

Ekologické čisticí přípravky si můžete vyrobit i sami

Jaké metody ekologického čištění odpadů využívají profesionální firmy?

Pokud domácí čističe odpadů nepomohly a odpad stále neodtéká, je namístě zásah odborníků. I profesionální čištění odpadů však může být ekologické.

Využití enzymatických čistidel a vysokotlakého čištění vodou

Některé profesionální firmy namísto agresivních chemických přípravků používají šetrná, ale zároveň účinná enzymatická čistidla a také vysokotlaké čištění vodou. Čištění tlakovou vodou si poradí s prorostlou, zanesenou a jinak ucpanou kanalizací a odpadem. Voda se navíc snadno dostane i do špatně přístupných míst.

Odstranění těžkých kovů z odpadních vod prostřednictvím nanofiltrace

Součástí péče o odpad by mělo být odstraňování těžkých kovů z odpadních vod, například pomocí nanofiltrace. Jedná se o ekologickou metodu, která využívá polopropustné membrány o velikosti pórů 1 až 10 nm, jež selektivně odstraňují ionty těžkých kovů z vody.

Protahovací spirály a motorová pera na čištění odpadů

Instalatérská pera jsou oblíbená i mezi profesionály, kteří obvykle k čištění odpadu používají motorová pera nebo protahovací spirály.

Ekologické postupy čištění ucpaných odpadů v Herčík a Kříž

K ochraně životního prostředí se zavázala i naše společnost Herčík a Kříž, jež na trhu působí již od roku 1993 a každým rokem vyřeší více než 6 000 problémů s kanalizacemi. Naší nespornou předností je kromě dlouholetých zkušeností také využití nejmodernější techniky, díky které dokážeme vyřešit i váš problém rychle, ekologicky a efektivně.

K čištění kanalizace využíváme recyklační vozidla, která jsou šetrná k přírodě. Jediný vůz na čištění kanalizace dokáže díky recyklaci v průměru ušetřit až 7 milionů litrů vody za rok. Vozy fungují tak, že neustále nasávají vodu z kanalizačního potrubí, prostřednictvím filtrů ji recyklují a znovu ji využívají pro čištění vysokotlakým vodním paprskem.

Prevence před ucpáním odpadu

Pokud nechcete řešit problémy s ucpaným odpadem v domácnosti, vsaďte na prevenci. V první řadě nevhazujte do odpadů věci, které do nich nepatří, jako jsou například vlasy nebo zbytky jídla a tuky.

Preventivně také jednou za čas odpad prolijte několika litry horké vody. Jednou z nejúčinnějších prevencí vůbec je však pravidelná kontrola a údržba potrubí ze strany profesionální firmy.

Další rady k nezaplacení

jak rychle řešit ucpání kanalizace a WC

Jak rychle a efektivně řešit havarijní ucpání kanalizace

Ucpal se vám odpad v kuchyni či koupelně nebo bojujete s přetékající toaletou? Jedná se o vůbec nejčastější problémy spojené s kanalizací. Naštěstí v řadě případů dokáží tyto nepříjemné situace vyřešit domácí metody čištění odpadu a kanalizace. A pokud nic nezabere? Profesionální firma problém zaručeně vyřeší.

ruční spirála na čištění domovních odpadů

Jak vyčistit ucpaný odpad svépomocí

V článku Vám popíšeme jak postupovat při špatně odtékajícím domovním odpadu nebo ucpané kanalizaci či WC. Také se dozvíte jak vyčistit ucpaný odpad svépomocí.

prevence ucpani odpadu v kuchyni, zbytky jidel tuky

Prevence ucpání odpadů v kuchyni

Začal vám odpad v kuchyni špatně odtékat, případně neodtéká vůbec, bublá a line se z něj nepříjemný zápach? S ucpaným odpadem v kuchyni čas od času bojuje takřka každá domácnost. Tomuto problému je však možné předcházet díky několika preventivním opatřením. O jaká opatření se jedná a co dělat, pokud se odpad přesto ucpe?

Se správnou technikou je čištění kanalizace hračka

Se správnou technikou je čištění kanalizace hračka

Ucpané potrubí ve stoupačkách nebo domovní odpad? Neodtékající městská kanalizace? Pro profesionály s dobrou výbavou je tohle hračka. Čištění kanalizací a odpadů je špinavá práce, na kterou však nemusíte být sami. Moderní technika pomůže dosáhnout lepšího výsledku za kratší čas. A když se bavíme o neodtékajícím odpadu či kanalizaci, o čas jde především.